2

Kładka piesza- Warszawa praca konkursowa

2

Kładka piesza- Warszawa praca konkursowa

2

Kładka piesza- Warszawa praca konkursowa

2

Kładka piesza- Warszawa praca konkursowa

Data:

2017 r.

Organizator konkursu:

Miasto Stołeczne Warszawa

Lokalizacja

Bulwary Wiślane / pomnik Kościuszkowców na prawym brzegu Wisły

Zespół projektowy

arch. Jerzy Iwuć / arch. Anna Dąbrowska

 

 

Konkurs na kładkę pieszą w Warszawie umożliwiającą przeprawę pieszo-rowerową przez Wisłę na wysokości ul. Karowej i S. Okrzei.

 

Założeniem konkursu było opracowanie formy architektonicznej która ma przybliżyć Pragę do centrum, łącząc rewitalizowane obecnie obszary prawobrzeżnej Warszawy z bulwarami wiślanymi. Wyjątkowa okolica oraz sąsiedztwo mostów Śląsko-Dąbrowskiego oraz Świętokrzyskiego narzucał kontekst projektowania, dostarczając również inspiracji.

Poszukiwania formy architektonicznej tego obiektu miały na celu wypracowanie kompromisu i synergii pomiędzy funkcjonalnością kładki pieszej, a miejscem kulturowym i kontekstem historyczmym miejsca lokalizacji. Efekt poszukiwań objawia się w prostej i eleganckiej formie obiektu. Dzięki wygięciom konstrukcji w płaszczyznach pionowj i poziomej uzykano dynamiczny i nowoczesny kształt. Zaproponowana przez nasz zespół architektura sprawia wrażenie organicznego organizmu, który w sposób prosty i naturalny przybliża ludziom dwa wybrzeża Wisły.

Forma kładki nie wychodzi poza linię poziomów mostów sąsiednich. Szklana kładka piesza biegnąca w poziomie umożliwiała odbiorcom podziwianie zarówno Wisły jak i techniki inżynierskiej obiektu. W ten sposób mógł powstać atrakcyjny architektonicznie spacerowy ciąg pomiędzy ul. Ząbkowską a Powiślem i Krakowskim Przedmieściem.