2

Projekt domujednorodzinnego- Łódź

2

Projekt domujednorodzinnego- Łódź

2

Projekt domu jednorodzinnego- Łódź

2

Projekt domujednorodzinnego- Łódź

Data:

2013 - ***

Inwestor

Osoba prywatna

Lokalizacja

miejscowość – Łódź, ul. Władysława Jagiełły

 

 

Dom mieszkalnyjednorodzinny

 

Teren inwestycji stanowiła działka zlokalizowana w miesicie Łódź przy ul. Władysława Jagiełły. Cechą szczególną była jej szerokość wynosząca 11,5 m oraz budynki na działkach sąsiednich, które od strony wschodniej znajdowały się w granicy nieruchomości. Inwestor postawił jasne wymagania co do powierzchni parteru co w znacznym stopniu uwarunkowało wygląd wyższej kondygnacji.

 

Ograniczenie powierzchni parteru do ok 70 m2 stanowiło wyzwanie w planowaniu oraz zorganizowaniu poszczególnych funkcji pomieszczeń w jednolitą strefę mieszkalną. Punktem wyjścia przy pracach projektowych była szerokość działki oraz konieczność umieszczenia jednej ściany nowego budynku przy ścianie budynku istniejącego na nieruchomości sąsiedniej. Skutkowało to koniecznością umieszczenia pomieszczeń niewymagających dostępu światła dziennego takich jak łazienka, garderoba, czy schody w granicy nieruchomości co wprowadzało dodatkowe ograniczenia
w projektowaniu.

 

Dzięki kreatywnemu podejściu udało się rozwiązać wszystkie związane z tym problemy oraz wypracować formę atrakcyjną, z ciekawym układem funkcjonalnym. Poprzez odpowiednie zlokalizowanie pokoju dziennego, jadalni oraz kuchni, możliwe było odpowiednie ich doświetlenie oraz połączenie ich z zielenią ogrodową poprzez duże, szeroko otwierane, podwójne szklane drzwi.

 

Na górnej kondygnacji udało się umieścić dwie duże sypialnie o powierzchni ok. 16 oraz 24 m2 wraz z garderobą ok. 8m2 oraz dużą łazienką z prysznicem oraz narożną wanną o powierzchni ok.7m2. Dodatkowo zapewniono korzystanie z przestrzeni poddasza nad piętrem w formie małego składu. 

 

Zdecydowano się na oszczędny detal architektoniczny oraz na prośbę Inwestora minimalny udział drewna w elewacji. Zastosowanie okna narożnego zarówno w kuchni jak i na wyższej kondygnacji oraz delikatne roztrzebienie bryły nadały budynkowi atrakcyjnej formy oraz dynamicznego wyglądu. Połączenie pokrycia dachu w postaci blachy na rąbek stojący z ceglanymi kominami stworzyło kontrast kolorystyczny oraz nadało charakteru całemu budynkowi.